Fameg- krótka historia ikony polskiego designu

Fameg to firma, której pasjonatom meblarstwa przedstawiać nie trzeba, również tym którzy właśnie stoją przed wyborem idealnych mebli- zwłaszcza krzeseł do salonu czy jadalni. Jednak umówmy się, współcześnie Ci którzy szukają mebli pochodzących z radomszczańskiej fabryki mebli giętych to swojego rodzaju koneserzy, którzy czują trend we wnętrzarstwie, dlatego decydując się na zakup kultowego A-5910 warto wiedzieć jaka była historia projektu tego krzesła (jeśli żyjesz na fali trendów dla Ciebie jest to także ważna informacja, dlaczego famegowskie krzesła cieszą się tak dużą popularnością, co za tym idzie- dlaczego są aż tyle warte).

Firma Fameg funkcjonuje na polskim rynku meblarskim od 1881 roku, obecnie ceniona jest na 6 kontynentach, a projekty jej mebli stanowią obiekt pożądania wielu.

 

Projekty firmy Fameg od początku oparte były na dziedzictwie produkcji mebli giętych Michaela Thoneta. Styl thonetowski do tej pory słynie z lekkości, ponadczasowości, a także prostoty. Warto podkreślić, że meble Fameg są współcześnie także jednymi z chętnie renomowanych mebli- zarówno na poziomie przywracania im oryginalnego piękna, jak i delikatnego redesignu głównie w warstwie kolorystycznej czy materiałowej.

 

Historia firmy rozpoczęła się w wiedeńskich kawiarniach, w 1881 w Ramosku Thonetowie uruchomili zakład produkujący meble gięte (Zakłady „Braci Thonet”), co choć pod zmienioną w latach 50 nazwą działalności kultywuje techniki wypracowane przez ojca-założyciela.

 

Obecnie firma należy do czołówki producentów mebli giętych nie tylko w Europie. Choć postęp cywilizacyjnym mocno zautomatyzował linie produkcyjne, nadal dla Famegu kluczowe są wartości zwrócone ku rzemiosłu, wysokiej jakości, dbałości o szczegóły oraz staranności produkcji.

 

Styl thonetowski z rodzimego Radomska

 

Michael Thonet- pionier produkcji masowej, użytecznej, bez podziału. Celem była produkcja mebli dla każdego i ilości, która pozwoli na utrzymanie rentowności zakładu. Krzeseł potrzebują wszyscy, podaż goni popyt.

 

Pierwsze meble, Thonet zaczął produkować w latach 30 XIXw. Początkowo były one wykonywane wielokrotnie sklejonych warstw forniru, dopiero w później w użytku pojawiły się specjalnie gięte drewniane pręty. W połowie XIX Thonet zarejestrował swoją firmę pod nazwą Gebruder Thonet (Bracia Thonet). Na pierwszy sukces nie trzeba było zbyt długo czekać, bo już w roku 51 XIXw. Podczas Wielskiej Wystawy Światowej w Londynie krzesło nr 1 Thoneta otrzymało brązowy medal. To wyróżnienie spowodowało spory rozruch w formie oraz zainteresowanie produktami Thoneta. W 1867 roku przyszedł czas na kolejne nagrody, krzesło nr 14 uważane do dzisiaj za pierwowzór wszystkich modeli firmy, wykonane z 14 elementów z drewna bukowego z siedziskiem z rafii pod koniec lat 60 otrzymało złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu. Uznanie, rozpoznawalność na rynku meblarskim, oraz coraz większe zainteresowanie produktami spowodowało, że firma silnie rozwijała swoje fabryki w wielu miastach na Morawach, a także w Polsce (1881 rok otwarcie fabryki w Radomsku).

 

W latach 20 firma połączyła się ze spółką Kohn-Mundus, przekształcając się w firmę Thonet-Mundus. W okresie II wojny światowej firma była administrowana przez władze okupacyjne, by zaraz po jej zakończeniu przejść proces nacjonalizacji. Produkcja została wznowiona pod zmienioną nazwą TON (Továrna Ohýbaného Nábytku, czyli Fabryka Mebli Giętych) w 1953 roku.

 

Fameg- rewolucja w technologii oraz organizacji pracy

 

Ponad 130lat na rynku meblarskich przekona każdego, że produkcja marki należy do tych unikatowych i ponadczasowych, zawsze aktualny design produktów. To co wpłynęło na popularność firmy to technologia produkcji mebli. Technologia gięcia drewnianych prętów następowała pod wpływem intensywnego namaczania drewna oraz poddawania go działaniu pary wodnej. W ten sposób rozmiękczony materiał umieszczano w metalowych formach, które odkształcały go. W trakcie suszenia, metalowe formy przyjmowały na siebie wszelkie napięcia, dzięki czemu drewno nie pękało.

 

Technologia produkcji to także sam proces przemysłowy, mianowicie wprowadzenie masowych procesów. Pierwsza zasada dotyczyła minimalizmy- każdy produkowany w fabryce mebel miał składać się z minimalnej ilości elementów, która zagwarantuje przedmiotowi 100% funkcjonalność. W ten sposób zminimalizowano nie tylko koszty produkcji, ale także sam czas. Zminimalizowanie ilości elementów miało nie tylko przyspieszyć samą produkcję, ale także wpłynąć na bezawaryjność samego procesu składania mebli przez pracowników fabryki. Mała ilość intuicyjnie pasujących do siebie elementów sprawiała, że o pomyłkę było bardzo trudno a wprawa w składaniu elementów powodowała zwiększanie tempa pracy. Produkcja to także dystrybucja, w tym wypadku względy logistyczny dotyczące nie tylko transportowania ale także magazynowania. Meble transportowane były w formie pojedynczych elementów, składane były dopiero na miejscu w sklepie. Dzięki temu w skrzynce o objętości 1m3 mieściło się 36 krzeseł. Technologia produkcji oraz sam projekt mebli wpłynął bezpośrednio na szybki rozwój marki na rynku, która w 1912 roku zatrudniała 2000 robotników, a bilans roczny wynosił 445 000 wyprodukowanych mebli.

 

Fameg dzisiaj

 

Współczesne zakłady Fameg to już 6 pokolenie produkcji mebli thonetowskich, które nie stanowią już idealnego odwzorowania pierwowzorów, jednak silnie z nich czerpią, zarówno w warstwie projektowej- minimalizm, łatwość w składaniu, jak i produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.