Jak wybrać meble do ogrodu? Krótki poradnik

Wczesna wiosna to idealny czas na to, aby zacząć myśleć o naszym ogrodzie lub tarasie. Nie ma nic bardziej relaksującego od letnich wieczorów spędzanych na świeżym powietrzu. Aby móc w pełni skorzystać z urokliwych chwil, powinniśmy zainwestować w dobre i komfortowe meble ogrodowe.

Nie da się ukryć, że zestaw mebli ogrodowych to spory wydatek i inwestycja na lata. Głównie z tego powodu powinniśmy się zainteresować pewnymi kwestiami i najważniejszymi cechami, które często przesadzają o jakości i funkcjonalności (lub nie) wybranych modeli mebli. Na co więc zwrócić uwagę, aby dobrze wydać swoje pieniądze?

Decydować się na zestaw czy pojedyncze sztuki?

Odpowiedź na to pytanie zależy w głównej mierze od miejsca, w którym mają znaleźć się meble. Istnieje duża różnica pomiędzy małym balkonem, większym tarasem, a altanką w ogrodzie. Elementem, z którego zazwyczaj można zrezygnować, jeśli mamy mało miejsca, jest stół. Nie zawsze będzie on konieczny. Tak naprawdę, to duży ogród daje nam największe możliwości aranżacyjne. Na tarasie możemy pozwolić sobie na zestaw, składający się z krzeseł i stołu lub wygodnych leżaków.

meble ogrodowe leżak

Meble ogrodowe – cena

Określenie budżetu jest pierwszym krokiem do skompletowania odpowiedniego zestawu mebli ogrodowych. Ponieważ nie jest to tani zakup, warto jest się zastanowić, czy jesteśmy w stanie kupić wszystko od razu, czy etapami. Musisz wziąć pod uwagę to, że kolekcje mebli zmieniają się z sezonu na sezon, dlatego może zdarzyć się sytuacja, w której nie będziemy w stanie dokupić identycznego stołu czy krzeseł.

Warto pamiętać o tym, że najtańsze meble ogrodowe są zazwyczaj bardzo słabej jakości i posłużą nam na znacznie krócej. Zakupy warto robić tuż przed sezonem lub w okresie wyprzedaży. Wtedy mamy możliwość skorzystania z największych rabatów. Kluczem do znalezienia wymarzonej oferty jest częste przeglądanie ofert sklepów meblowych. Co więcej, niekiedy cena w Internecie jest znacznie mniejsza niż w marketach stacjonarnych.

Docelowe miejsce

Ten punkt jest również bardzo ważny. Zastanówmy się dokładnie gdzie będziemy chcieli umieścić nasze meble ogrodowe. W przypadku balkonu czy tarasu jest to proste, jednak jeśli posiadasz ogród, znaczące jest czy zestaw będzie stał na trawie, betonie lub kostce. Ponadto, warto przemyśleć czy będziemy chować przedmioty przed deszczem/na noc, czy nie. Poznaj dokładne wymiary Twojej przestrzeni (np. długość i szerokość tarasu) i do nich dopasuj wymiary mebli.

meble ogrodowe metal

Funkcja

Przed zakupem warto jest również określić funkcje jakie będzie spełniał nasz zestaw mebli ogrodowych. Określ czy potrzebujesz dużego stołu, przy którym będziesz świętować razem ze swoimi znajomymi, czy jedynie leżaka i małego stolika, na którym z łatwością położysz filiżankę kawy i książkę?

Mobilność – czy ważna?

Czy zestaw mebli ogrodowych powinien być mobilny? Okazuje się, że w wielu przypadkach jest to dobre i bardzo pomocne rozwiązanie. Bądźmy szczerzy, meble tego typu mogą być często przesuwane, przenoszone i chowane.

Meble ogrodowe lekkie zazwyczaj nie sprawiają żadnych problemów z przenoszeniem, z łatwością poradzimy sobie z tą czynnością sami. W ofercie sklepów możemy również znaleźć meble składane. Jest to bardzo wygodna i szybka opcja, przydatna szczególnie w kontekście balkonów i tarasów. Ostatnim elementem ułatwiającym nam użytkowanie mebli są niewielkie kółka. Meble wyposażone w atrybut tego typu możemy z łatwością przesunąć lub w ogóle zmienić jego lokalizację.

Kształt i styl?

Czy zdecydowanie się na określony styl i kształt jest znaczący? Potraktuj swój ogród lub taras tak jak kolejne pomieszczenie, które trzeba zaaranżować. Nie powinno być tam miejsca na przypadkowość, ponieważ efekt może nie być zadowalający. Przykładowo, jeśli Twój ogród jest delikatny i romantyczny, unikaj ostrych kształtów i kolorów mebli. Te dwie tendencje nie współgrają ze sobą i wprowadzają zamęt. Zabytkowe czy stylizowane krzesła nie będą wyglądać dobrze w bardzo nowoczesnym otoczeniu, pełnym metalu lub szkła.

Zestaw mebli ogrodowych – jaki materiał wybrać?

Ostatnią istotną kwestią w kontekście mebli ogrodowych jest rodzaj materiału, z którego są stworzone. Na rynku pojawiają się coraz to nowe możliwości, jednak ja skupię się na tych najpopularniejszych i moim zdaniem, najlepszych. Okazuje się, że najbardziej uniwersalnym materiałem jest drewno. Odpowiednio zabezpieczony materiał tego typu, posłuży nam przez wiele lat. Jednak musisz liczyć się z tym, że po pewnym czasie, drewno stanie się wrażliwe na wilgoć i konieczne będzie jego ponowne zabezpieczenie lub wymiana. Drewno jest również dosyć ciężkie oraz drogie.

meble ogrodowe drewniane

Meble ogrodowe z wikliny są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody. Oprócz tego, że są wygodne, są również funkcjonalne. Pasują zarówno do ogrodu romantycznego, jak i nowoczesnego tarasu. Jednak wiklina, podobnie jak drewno, musi być odpowiednio zabezpieczona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Wiklina traci swój urok pod wpływem promieniowania UV. Dodatkowo, meble z wikliny dobrej jakości są drogie.

 

Kolejną opcją jest zestaw mebli ogrodowych rattanowych. Rattan niestety nie jest materiałem odpornym na wilgoć. Co więcej, nawet po dokładnym jego zabezpieczaniu, problem nie znika całkowicie. Są to meble dosyć lekkie, dlatego warto jest odpowiednio je dociążyć, aby były w 100% stabilne. Plusami tego rozwiązania są cena i spore możliwości aranżacyjne. Co więcej, krzesła z tego materiału są bardzo wygodne.

zestaw mebli ogrodowych rattanowych

Meble ogrodowe z metalu są zazwyczaj surowe i zimne w dotyku.Może być to plusem w aranżacjach bardzo nowoczesnych przestrzeni. Sprawą, o której trzeba pamiętać jest odpowiednie i regularne konserwowanie metalowych elementów. W przeciwnym razie, woda może spowodować szybką korozję. Z plusów, metalowe meble ogrodowe są bardzo odporne na zniszczenia mechaniczne. Dodatkowym pozytywem jest możliwość łatwego odnowienia zniszczonych elementów oraz malowanie ich na dowolny kolor (jeśli znudził się nam poprzedni).

zestaw mebli ogrodowych

Sprawdź wiosenne pomysły dekoratorskie tutaj http://www.meblewiwo.com/przywitaj-wiosne-swoim-domu-propozycje-dekoratorskie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.