Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Kolory, rodzaje, materiały, nowości rynkowe

Trendów na rynku wnętrzarskim jest bardzo wiele. O tym jak wybierać i łączyć ze sobą kolory, faktury, materiały napisano już wiele artykułów. Jednak osoby, remontujące swoje mieszkania mogą stanąć przed dylematem, dotyczącym tego jakie drzwi wewnętrzne wybrać. Czy warto jest kupować te drewniane, czy z materiałów sztucznych (np. płyty warstwowe, płyta PCV)? Jaki kolor wybrać i czy dopasowywać go do odcienia ścian, listew czy może całkowicie je wyróżnić na tle pomieszczenia? Z czego powinny się składać i czy inwestować w dodatki takie jak izolacja akustyczna? I w końcu, jakie są obecnie trendy? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Czym kierować się przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Tak naprawdę masz dwa wyjścia. Drzwi wewnętrzne można albo umiejętnie „wtopić” w otoczenie lub je całkowicie wyeksponować. W zależności od tego, na jakim efekcie nam zależy, musisz kierować się różnymi kryteriami wyboru.

Pierwszą kwestią, którą warto brać pod uwagę, będzie docelowe umieszczenie drzwi, czyli określenie ich funkcji.

Strefa dzienna w domu czy mieszkaniu, zazwyczaj nie wymaga szczelnego zamykania. Z reguły więc, drzwi do salonu nie pojawiają się w ogóle. Jednak, wiele z nas chce wydzielić strefy, np. pomiędzy salonem a jadalnią. Wtedy, dobrą opcją są drzwi przeszklone, częściowo lub w pełni.

Z kolei pomieszczenia nieco prywatne (takie jak sypialnia, łazienka, toaleta), wymagają od nas wybrania drzwi pełnych oraz najlepiej takich, gdzie występuje izolacja akustyczna. Istnieje jeszcze jeden typ pomieszczeń- gospodarcze. Tutaj oprócz pełnego krycia warto zastanowić się nad szerokością- lepiej jest wybrać modele szersze, od 90 cm szerokości.

płyty warstwowe  drzwi

Kolor i styl drzwi a pomieszczenia

Mimo stale powielanej opinii, ze drzwi w całym mieszkaniu powinny być takie same, najnowsze trendy wcale na to nie wskazują. Warto jednak zachować zasadę, że modele, które sąsiadują ze sobą, powinny być jednak podobne lub identyczne (np. sytuacja, w której drzwi do toalety i łazienki są obok siebie na korytarzu).

izolacja akustyczna w drzwiach

Jak już wspominałam, istotną kwestią jest również dopasowanie drzwi do struktury i koloru ściany, jednak tutaj opcje są tylko dwie. Osobiście lubię, kiedy drzwi są niejako przedłużeniem ściany i idealnie się w nią wtapiają. Uważa się, że optycznie powiększa to przestrzeń. Myślę jednak, że ważniejszą kwestią jest relacja pomiędzy drzwiami a podłogą. Sytuacją idealną jest posiadanie drzwi w kolorze podłogi (szczególnie jeśli chodzi o drewno). Jednak, czasem nie zawsze jesteśmy w stanie idealnie dobrać odcienie. Wtedy, wyjściem będzie wybranie podobnego koloru w innej tonacji (np. kilka tonów ciemniejsze drzwi). Sytuacją opozycyjną jest kontrast pomiędzy tymi dwoma elementami, jednak jest to rozwiązanie dla osób lubiących nowoczesne wnętrza i mocne akcenty dekoracyjne.

Pamiętaj, aby gustownie urządzić pomieszczenie, dopasuj drzwi do listew przypodłogowych (np. białych). Wtedy nawet w sytuacji kiedy kolor podłogi będzie się różnił, może to wyglądać spójnie i po prostu, dobrze.

Z czego są zrobione drzwi

Obecnie na rynku można znaleźć tzw. drzwi płytowe lub płycinowe. Te pierwsze składają się z ramiaka (czyli drewna iglastego klejonego lub płyt MDF) oraz wypełnienia. Drugi rodzaj składa się z widocznej ramy konstrukcyjnej oraz osadzonych w niej płycin (najczęściej są to płyty drewnopochodne). W skrócie, te dwa rodzaje drzwi można rozpoznać właśnie po ramie konstrukcyjnej. W przypadku drzwi płytowych jest ona widoczna.

Płyty warstwowe i płyta PCV

Płyty warstwowe to element wykorzystywany przy wypełnianiach drzwiowych. Cechuje się on niezwykłą wytrzymałością i sztywnością. Ich wyjątkowość jest podyktowana tym, że przy ich produkcji stosowana jest technologia scalania kilku płaskich elementów z sobą. Płyta wyprodukowana w taki sposób składa się z obustronnej warstwy wewnętrznej oraz solidnego rdzenia.

Na uwagę zasługuje również płyta PCV. Cechuje się ona niezwykle dużą wytrzymałością i niską wagą (zaskakująco). Płyta tego typu sprawdza się w wypełnianiach drzwiowych, dlatego przy wyborze konkretnego modelu zwracaj na to uwagę.

Ciekawe rozwiązanie – drzwi z ukrytą ościeżnicą

Oprócz „standardowych” rozwiązań, takich jak drzwi drewnianych, białych czy obecnie modnych- a`la betonowych, ciekawa formą może być wybranie modelu z ukrytą ościeżnicą. Jest to hit ostatnich sezonów. Dodatkowo, jeśli drzwi tego typu pokryjemy farbą lub wybierzemy okleinę w kolorze ściany, idealnie się w nią wtopią.

W tym przypadku, ościeżnica jest wąska i montuje się ją w ścianie tak, aby nie było jej widać zupełnie (lub jedynie 1 cm). Zazwyczaj ma konstrukcję aluminiową i pięciokomorowy profil, który jest w stanie utrzymać duże (i lekkie) skrzydło.

Atrakcyjność tego rozwiązania podkreśla również fakt, iż producenci są obecnie w stanie zastosować różne materiały do wykończenia drzwi tego typu. Może to być np. szło, lustro, kamień, beton, filc, paneli drewnianych, tkaniny, blachy a nawet filcu czy płytek ceramicznych. Daje to szereg możliwości aranżacyjnych. Z jednej strony, drzwi tego typu mogą „zniknąć” w pomieszczeniu lub całkowicie zwracać na siebie uwagę. Jest to modna metoda, która będzie coraz chętniej wykorzystywana a naszych domach.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą firmy Pol-Skone źrodło: muratordom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.