Krótki poradnik, jak wybrać drzwi wejściowe. Co ma wpływ na ich cenę?

Wybór drzwi zewnętrznych do naszego domu czy mieszkania to sprawa niezwykle istotna. Cena, wygląd i właściwości to główne czynniki decydujące o tym, czy dany model trafi w nasze ręce, czy jednak nie. Bardzo często decydujemy się na jak najtańsze lub wprost przeciwnie- bardzo kosztowne rozwiązanie. Może zdarzyć się tak, że zarówno pierwsza, jak i druga opcja może okazać się nietrafiona.

Na co więc zwracać uwagę i czym się kierować przy kupnie drzwi wejściowych/zewnętrznych? W artykule poruszę kwestię materiałów, z których mogą być zrobione drzwi tego typu i ich właściwości, cechy, wady i zalety. Ponadto pokażę wymagania techniczne, jakie muszą spełniać dane modele oraz krótko opiszę typy wypełnień. Spraw, by atrakcyjny wygląd i niska cena nie były jedynymi aspektami, które bierzemy pod uwagę. Poświęć kilka chwil i stań się ekspertem w tej kwestii.

wypełnienia drzwiowe pcv drzwi

Z jakiego materiału mogą być zrobione drzwi wejściowe?

Okazuje się, że możliwości wyboru drzwi wejściowych mamy naprawdę sporo. Na rynku możemy znaleźć modele w całości wykonane z drewna, popularne drzwi stalowe, PCW lub z aluminium.

Drzwi stalowe

Drzwi stalowe są najczęściej i najchętniej wybieraną opcją, głównie ze względu na swoją wytrzymałość i stosunkowo niską cenę. Składają się one z ramy drewnianej lub stalowej i są pokryte arkuszami blachy. Zazwyczaj, drzwi stalowe są wykończone drewnopodobnymi okleinami lub są polakierowane farbą. Możemy oczywiście wybrać również droższą opcję- wykończoną prawdziwym drewnem lub sklejką. Okazuje się jednak, że taki typ drzwi ciężko jest ocieplić, dlatego bardzo często ma on wysoki współczynnik przenikania ciepła- U=1,3-1,5 W (na rynku jednak pojawiają się innowacyjne modele, o współczynniku W=0,8).

Drzwi PCW

Takie drzwi mają całkiem dobre parametry cieplne. Są one bardzo popularne i mniej kosztowne niż inne propozycje. Dodatkowym ich atutem jest to, że dosyć łatwo można je dopasować do okien czy rolet zewnętrznych, ze względu na szeroka gamę kolorystyczną. Warto w tym przypadku zwrócić również uwagę na wypełnienia drzwiowe PCV, które charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz stosunkowo małą wagą.

Drzwi drewniane

Jest to opcja dla osób, które mają nieco więcej funduszy. Po prostu, drzwi z prawdziwego drewna są drogie. Zazwyczaj rama oraz ościeżnica są wykonane z klejonki drewnianej, a skrzydło jest pokryte sklejką, czy płytą HDF. Okazuje się, że drewniane drzwi mają świetne parametry cieplne- 07,08 W. Na powierzchni zazwyczaj możemy znaleźć fornir sosny, dębu czy mahoniu.

Drzwi aluminiowe

Jednak najdroższe są drzwi aluminiowe. Ościeżnica oraz rama zbudowana jest z profili aluminiowych. Skrzydło zazwyczaj jest pokryte arkuszami PCW czy włóknem szklanym. Jednak jest to opcja zdecydowanie zimna, takie drzwi mają współczynnik U=1,3-1,4 W. Zazwyczaj kojarzą się nam z miejscami użyteczności publicznej. Jednak są coraz chętniej wybierane do domów jednorodzinnych. Z racji większego zainteresowania oraz powstawania nowych technologii, nowoczesne drzwi aluminiowe mogą posiadać świetne parametry.

wypełnienia drzwiowe pcv i inne

Zestaw drzwiowy – z czego się składa?

Standardowo, zestaw drzwiowy składa się z ościeżnicy (na której się zawiesza się drzwi na zawiasach), skrzydła oraz progu. Skrzydło może mieć budowę płycinową (rama podzielona na mniejsze pola które są wypełnione płycinami, drzwi dosyć cienkie, zwykle są cieńsze) lub płytową (rama pokryta płytami, drzwi dosyć grube, wewnątrz panelu materiał termoizolacyjny). Niektóre modele drzwi płytowych mają wytłoczenia, imitujące płyciny.

Warto również pamiętać o odpowiednio dobranym progu oraz o uszczelkach (montowanych na obwodzie), które powinny być podwójne, a nawet potrójne. Jeśli są dobrze zamontowane, w chwili zamknięcia będą na siebie zachodzić. Montuje się je również na dole skrzydła oraz w progu. Wszystko po to, aby zimno nie dostawało się do środka, a ciepłe powietrze w jak najmniejszym stopniu ulatywało na zewnątrz.

wypełnienia drzwiowe

Jakie powinny być drzwi zewnętrzne? Wymagania techniczne

Podsumowując, drzwi wejściowe powinny być przede wszystkim trwałe, ciepłe, szczelne oraz ciche. Od kilku lat technologia zmieniła się na tyle, że nowoczesne drzwi zewnętrzne są zazwyczaj wielowarstwowe. Materiał izolacyjny (np. wypełniania drzwiowe PCV, ALU, HPL) znajduje się w tym przypadku również w ościeżnicy, ramie a nawet w progu. Zazwyczaj, najlepsze jakościowo drzwi są grube i masywne, właśnie z racji tego, że posiadają dużo wypełnienia. Dzięki temu są ciepłe i maksymalnie wygłuszają hałasy z zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.