Mini przewodnik po osprzęcie

Zdecydowana większość artykułów, publikowanych na łamach naszego bloga, poświęcona jest szeroko rozumianemu wnętrzarstwu. Opierając się na naszych prywatnych doświadczeniach oraz zainteresowaniach, staramy się zagwarantować wam dużą dawkę przydatnych informacji, jak również inspiracji i pomysłów na efektowne odświeżenie waszych wnętrz. Rzadko kiedy jednak, rozwodzimy się nad kwestiami związanymi bezpośrednio z tematyką przeprowadzanych remontów, czy też elektryki. W związku z tym, w dzisiejszym artykule postanowiliśmy wyjść poza strefę naszego komfortu. Dzisiejsza publikacja odpowie nam na najbardziej istotne podstawy, dotyczące osprzętu. Dowiedz się czym są gniazda modułowe oraz hermetyczne. Zapraszamy do lektury!

Niezawodne i dobre gniazdka w Twoim domu

Korzystając z nich niemal nieustannie, doskonale zdajemy sobie sprawę z ich istotności w naszym codziennym życiu. Wciśnięte w nasze cztery ściany, dostarczają nam potrzebny prąd, który rozbudza posiadane przez nas urządzenia i pozwala wykonać podstawowe czynności oraz obowiązki. Chociaż wiemy o tym, iż byłoby bez nich niemożliwe ładowanie telefonów, zaparzenie herbaty, czy przechowywanie zapasowej ilości lodów z zamrażarce, nie każdy z nas jest zaznajomiony z ich konkretną specyfikacją. Zwłaszcza, jeśli elektryka nigdy nie należała do kręgu naszych zainteresowań. Czy te niezawodne i dobre gniazdka elektryczne dzielą się na jakieś konkretne rodzaje?

Kontakty elektryczne jakie znamy

Jak wiemy, gniazda elektryczne stanowią część instalacji elektrycznej, pełniąc tym samym rolę specjalnego złącza pomiędzy odbiornikiem, a źródłem prądu. Ze względu na swoją budowę oraz przeznaczenie, możemy wyróżnić między innymi gniazda: typu E (stosowanych w Polsce) lub F, jednofazowe, trójfazowe, wtykowe, podtynkowe (umieszczane bezpośrednio w ścianie), a także nadtynkowe. Co więcej, na różnych szerokościach geograficznych, poszczególne gniazda będą wyróżniać się odmienną częstotliwością zasilania, jak i napięciem. Z racji tego, iż temat ten wymagałby od nas kilkustronicowych wyjaśnień, od razu przejdziemy do głównych bohaterów naszego artykułu, jakim są gniazda modułowe oraz hermetyczne.

Gniazda modułowe – co to takiego?

Na zdjęciu - gniazdo modułoweJuż na pierwszy rzut oka, widać znaczną różnice pomiędzy znanymi nam gniazdami, a tymi określanymi jako modułowe. Gniazda modułowe, posiadają bowiem sporej wielkości obudowę, która montowana jest na specjalnej szynie wewnątrz ściany. Wygląd tego rodzaju gniazd, nie jest oczywiście przypadkowy – zastosowana w nich obudowa, skonstruowana jest w taki sposób, aby umożliwić podłączenie do aparatury, kolejnych modułów (takich jak styczniki, czy włączniki). Gniazda modułowe, ułatwiają zatem sterowanie poszczególnymi segmentami elektryki w naszych domach, znacznie zwiększając funkcjonalność posiadanego przez nas osprzętu.

Funkcjonalne gniazda hermetyczne

Na zdjęciu - gniazdo hermetycznePodobnie jak gniazda modułowe, gniazdka hermetyczne posiadają pewne wizualne różnice, pomiędzy tym co znamy i z czym mamy do czynienia na co dzień. Przede wszystkim, stanowią one funkcjonalne rozwiązanie dla wszystkich tych pomieszczeń w domu, gdzie istnieje podwyższone ryzyko zamoknięcia lub dostania się wilgoci do wnętrza osprzętu. Dlatego też, gniazda hermetyczne wyposażone zostały w specjalną klapkę, którą odgina się w razie potrzeby dostania się do źródła energii elektrycznej. Jest to bardzo proste oraz niezwykle szczelne rozwiązanie, polecane w szczególności dla zastosowania w łazience, czy też kuchni. Co więcej, gniazda hermetyczne można zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Zależenie od producenta, posiadają one specjalne barwy klapek, które można dowolnie wybierać względem koloru ściany danego wnętrza. Dzięki temu, nie tylko zapewnimy sobie bezpieczne źródło prądu, ale również zakryjemy widoczny kontakt.

Pragnąc zagwarantować sobie niezawodne i dobre gniazdka, warto chociaż chwilę poświęcić na zaznajomienie się z podstawowymi informacjami oraz pojęciami. Dzięki temu, będziemy posiadać nieco większe rozeznanie w tym, czego właściwie nam potrzeba, a co kompletnie nie będzie miało żadnego zastosowania w naszym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.