Pomysł na… regał na książki w pokoju Twojego dziecka

Nietypowe udekorowanie regału na książki, stanowi idealny sposób na wyrażenie swoich własnych zainteresowań, a także na dodatkową i stylową dekorację dla Twojego pokoju lub salonu. Niezależenie od tego czy zaczytujesz się w fantastyce, romansach, czy kryminałach – uginające się pod ciężarem kolekcjonowanych przez Ciebie tytułów regały, posiadają niezwykły potencjał, jaki z całą pewnością warto wykorzystać. Wbrew pozorom, aby nadać półkom nowego charakteru, wcale nie potrzeba wiele. Wystarczy jedynie odrobina kreatywności, gadżetów, dodatkowego oświetlenia (skryte listwy meblowe, albo widoczne lampki LEDowe) oraz chęci. Oto sposoby na udekorowanie regału na książki w pokojach naszych najmłodszych oraz buntowniczej młodzieży.

Bohaterowie naszych bajek – czyli regał na książki w pokoju dziecięcym

Książki pełnią bardzo ważną rolę w życiu człowieka już od najmłodszych lat, dlatego też warto podkreślić ich rolę na każdym etapie rozwoju naszego dziecka. Chociaż pokój dziecięcy sam w sobie, pełen jest kolorowych akcentów, nie powinniśmy decydować się na standardowe i nudne rozłożenie dziecięcych książek w regale. Oczywiście nie oznacza to nierozsądnego szaleństwa z formami, barwami oraz niefunkcjonalnymi przedmiotami – w końcu pokój dziecka powinien pełnić rolę bezpiecznego i przytulnego miejsca zabaw dla naszego najmłodszego członka rodziny.

Pierwszym krokiem do udekorowania regału w pokoju dziecięcym, będzie jego odnowienie lub zakup nowego. Jeśli posiadasz stary mebel, koniecznie zedrzyj z niego starą farbę, pokrywając warstwą wybranego przez Ciebie nowego koloru. W tym wypadku, możesz zdecydować się na biały – kolor bardzo uniwersalny i stanowiący dobre tło dla kolorowego świata dzieci. Następnie ułóż mebel w miejscu, które nie będzie w żaden sposób stanowić ograniczenia dla najmłodszego. Zwróć uwagę na to czy samodzielnie dosięgnie do wyłożonych przez Ciebie książeczek oraz innych dodatków. Następnie ułóż książki w odpowiedniej kolejności. Od najmniejszej do największej, albo też zgodnie z kolorami ich okładek. Pamiętaj przy tym, aby nie kłaść wszystkich w jednym miejscu. Stopniowo rozmieszczaj tytuły by zrobić miejsce na dekoracyjne dodatki. Następnie – w zależności od Twojej inwencji twórczej, zainteresowań dziecka lub tytułów znajdujących się na półkach – zaaranżuj pozostałe, wolne luki. Postacie z bajek oraz ulubione zabawki naszego dziecka, będą sprawdzać się w tej roli najlepiej. Górę regału potraktuj jako dobre miejsce na przechowywanie ulubionych pluszaków. Oprócz tego, możesz również pokusić się na dodatkowe rozświetlenie pokoju za pomocą małej lampki LED. Oczywiście, powinieneś zdecydować się na lampki w zabawnych kształtach. LEDowe listwy meblowe nie będą w tym wypadku spełniać swojej roli, raczej psując całości kompozycji. Jeśli górę regału przeznaczysz na przechowywanie pluszaków lub innych przedmiotów, lampkę umieść pomiędzy książkami. Będzie pełnić rolę śmiesznej przegródki na książeczki.

Regał na książki w pokoju dziecięcym

Bunt młodych – czyli książkowy patent dla młodzieży

Okres dorastania to moment, w którym młodzi ludzie zaczynają odkrywać i wyrażać własne uczucia oraz poglądy. Nie ma zatem w tym nic dziwnego, że wśród ich regału na książki, pojawiają się sprzeczne ze sobą tytuły. Od pamiątkowych książeczek z dzieciństwa, poprzez wschodnie komiksy, po literaturę piękną, idącą w parze z podręcznikami szkolnymi. Ten niezwykły bunt młodych, można jednak w bardzo łatwy sposób zorganizować.

Niezależnie od tego do kogo należy pokój – nastoletniej dziewczyny, czy chłopaka – najważniejszym krokiem jest przemyślenie tego, gdzie umiejscowimy regał. Jeśli posiadamy na tyle wysoki i szeroki mebel z odpowiednimi przegródkami, możemy wykorzystać go jako książkowy parawan. Ustawiając go pomiędzy przestrzenią do pracy, a miejscem do spania, stworzymy kreatywną „ścianę”. Ta pełnić będzie rolę oddzielającą i nada przestrzeni nieco większego poczucia prywatności. Natomiast, jeśli nie posiadamy zbyt wysokiego regału lub dysponujemy ograniczonym metrażem pokoju, powinniśmy zdecydować się na standardowe rozmieszczenie go przy ścianie. Ważne w tym momencie jest to, aby nastolatek sam dobrał kolor mebla i wyraził swoją własną opinię na temat jego rozlokowania. Następnym krokiem na aranżację regału na książki, jest zastanowienie się nad jego odpowiednim oświetleniem. Jeśli zadecydujemy o stosowaniu półki na książki jako ściany działkowej, powinniśmy zastanowić się nad zastosowaniem LEDowej listwy meblowej. Ta rozświetli odpowiednio poszczególne segmenty regału, nadając całej kompozycji całkowicie innego charakteru. Listwy meblowe są dostępne w różnych rozmiarach oraz posiadają różne możliwości montażu, dzięki czemu nie będzie problemu z doborem interesującego nas rozwiązania. W innym przypadku, można zdecydować się na wiszące lampki LED, które rozwiesimy wokół krawędzi regału (odpowiednio doklejając je do powierzchni mebla) lub na standardową lampkę.

LEDowe listwy meblowe oraz wiszące lampki

Kolejnym etapem jest nic innego, jak wstępna segregacja posiadanych tytułów. Najlepiej zdecydować się w tym wypadku na przemyślane ułożenie książek, zgodne z ich tematyką. W ten sposób, jeśli pojawi się taka potrzeba, poszukiwana pozycja zostanie szybciej odnaleziona. Przy rozlokowywaniu książek możemy zostawić pomiędzy nimi nieco przestrzeni na dodatkowe ozdoby. Ich dobór będzie w tym wypadku zależny od upodobań i zainteresowań właściciela pokoju. W tej roli sprawdzają się najlepiej najcenniejsze drobiazgi – zdjęcia, figurki, pamiątki rodzinne oraz te, przywiezione z dalekich podróży. Wszystkie te drobne rzeczy, które bezpośrednio będą wiązać się z właścicielem pokoju.

Pozwól na tworzenie własnego stylu Twoim dzieciom

Ładnie ozdobiony oraz dobrze wyeksponowany regał na książki, stanowi bardzo stylowy dodatek dla każdego pomieszczenia. Niezależenie od tego jakie tytuły znajdują się na jego półkach, wraz ze swoim dzieckiem, masz niepowtarzalną okazję na jego dowolne udekorowanie i zmianę. Pamiętaj o tym, aby przy podejmowaniu decyzji o ingerencji w przestrzeń Twoich dzieci, skonsultować swoje plany z najmłodszymi. Dobór oświetlenia – to czy dla danego regału lepiej będzie zastosować funkcjonalne listwy meblowe, czy bardziej wyraziste lampki wiszące – sposób w jaki rozmieszczone zostaną książki oraz gdzie znajdzie się mebel, może stać się pozytywnie przyjętą i wprowadzoną w życie propozycją. Wspólne tworzenie, konsultacje oraz wymiana opinii, pozytywnie wpłynie nie tylko na wasze relacje, ale również na ostateczny wygląd ozdabianego przez nas regału. Pozwól swojemu dziecku na stworzenie własnego, charakterystycznego stylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.