Styl loftowy – jak urządzić mieszkanie w takim klimacie? Najważniejsze zasady

Jeszcze kilka lat temu w Polsce, nikt nie spodziewał się, że pofabryczne wnętrza staną się tak niezwykle popularne. Przez głowę większości osób interesujących się architekturą wnętrz czy designem, nie raz przeszła myśl zamieszkania w tak stylowym oraz innym niż dotychczasowo znane nam, wnętrzu. Styl loftowy to smaczek architektoniczny, którym nadal nie przestaje się zachwycać. Jak powstał i co go wyróżnia? Jakie są żelazne zasady, dotyczące tego, jak urządzić mieszkanie w konwencji loftowej/industrialnej? Jakie elementy powinny się znaleźć w mieszkaniu i czy ceglana ściana to „must have”?

Loftowy, czyli jaki?

Mimo tego, że obecne aranżacje wnętrz w stylu loftowym są bardzo nowoczesne i pasują idealnie do czasów, w których żyjemy, wykorzystywanie industrialnych pomieszczeń i zamiana ich na przestrzeń mieszkalną miała miejsce ponad pół wieku temu. W latach 50 XX wieku, moda na lofty rozpoczęła się za oceanem, a dokładniej w Nowym Jorku. Początkowo miejsca takie jak hale produkcyjne, stare i opuszczone fabryki lub magazyny, świetnie sprawdzały się jako pracownie artystyczne. Dodatkowo, niskie opłaty zachęcały ludzi do kupna bądź wynajmu. Ludzie mniej majętni oraz artyści, w krótkim czasie bardzo chętnie zasiedlili miejsca tego typu.

Dziś lofty są symbolem luksusu i to wyrafinowanego. W Polsce przestrzenie industrialne tego typu są oddawane do użytku w największych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław. Gliwice czy Łódź. To właśnie ostatnie miasto listy jest zdecydowanym prekursorem w kwestii propagowania rozwiązań tego typu. Można uznać, że Łódź jest polską stolicą loftów.

styl loftowy budynki

Kto decyduje się na zamieszkanie w lofcie?

Oprócz osobistych preferencji i gustu, na rynku wnętrzarskim można dostrzec tendencję, która jasno określa kto najchętniej wybiera styl loftowy.

„Na zamieszkanie w loftach z reguły decydują się ludzie młodzi, single, a także ludzie biznesu, którzy cenią rzeczy unikalne i wyjątkowe. Mieszkańcy loftów to często „dusze artystyczne.”

Grażyna Jarczyńska, Agrobex (sprzedaż mieszkań)

Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym

Podstawową kwestią, jaką musimy wziąć pod uwagę urządzając wnętrze loftowe jest dokładne zbadanie i poznanie, czym charakteryzuje się styl urbanistyczny i fabryczny design.

ceglana ściana

Pierwszym czynnikiem wyróżniającym styl loftowy na tle innych, będą różne materiały konstrukcyjne, które są widoczne. Mowa tutaj głównie o cegle, betonie i drewnie. Te trzy surowce niewątpliwie powinny pojawić się w mieszkaniu industrialnym. Z jednej strony wizytówką mieszkań tego typu będzie betonowa lub ceglana ściana. Jeśli chodzi o beton, najlepiej aby wystąpił on na jednej ze ścian i był w formie „niedokończonej”. Cegła wprowadza do wnętrza nieco ciepła i przytulności. Dlatego jest tak chętnie stosowana w stylu loftowym.

Osobom, którym nie zależy na przytulności, poleca się stosowanie metalowych lub stalowych akcentów. Obecnie na rynku mamy dostęp do różnych dekoracji lub przedmiotów użytkowych z tych materiałów, poczynając od lamp, przez stoły, kończąc na świecznikach czy doniczkach.

jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym

Biel i drewno w stylu loftowym?

Mimo tego, iż wielu osobom styl loftowy kojarzy się z pewnego rodzaju surowością, zimnem i ciemnymi kolorami, nie zawsze musi być to prawda. Okazuje się że industrialne wnętrze wcale nie musi porażać surowością. Przełamaniem ascetycznej przestrzeni będzie zastosowanie dużej ilości bieli i drewna. Jasne kolory na ścianach czy drewniane meble nadadzą przytulności nawet, jeśli w pomieszczeniu pojawia się beton czy metal.

Kable, rury i inne

To samo tyczy się elementów takich jak kable, rury, wentylatory czy instalacje elektryczne. Dla podkreślenia charakteru industrialnego/ loftowego, możemy elementy tego typu zostawić na zewnątrz. Jeśli dla domowników jest to zbyt wiele, zdecydowanie polecam je schować.

Z tym tematem łączy się również kwestia oświetlenia. Jest to znaczące w przypadku, kiedy zastanawiasz się jak urządzić mieszkanie. Styl loftowy od zawsze kojarzył mi się z ciekawymi lampami. Zazwyczaj są one montowane wysoko, a klosze wiszą na długich kablach. Ponadto, żyrandole loftowe powinny mieć znikomą wielkość, lub składać się jedynie z dekoracyjnej żarówki. Swego rodzaju „urok” fabrycznego mieszkania będzie podkreślone za pomocą sztucznego światła, zawieszonego na różnych poziomach.

Kwestia światła i przestrzeni

Jeśli decydujesz się na styl loftowy, z reguły nie musisz martwić się o dostęp do światła dziennego, naturalnego. Jest to zasługa dużych okien, które znajdują się w mieszkaniach tego typu. Czasem zdarza się tak, że okno zajmuje całą ścianę.

Dużą zaletą mieszkania typu loft jest przestrzeń. Jest to idealne rozwiązanie dla osób przytłoczonych „tradycyjnym” podziałem pomieszczeń np. na salon, sypialnię, gabinet, jadalnię, łazienkę i przedpokój. Osoby ceniące sobie poczucie wolności bez dwóch zdań polubią się z loftami (lub przearanżują swoje mieszkanie tak, aby nadać mu cech loftu).

styl loftowy zarówka

Jedak duża przestrzeń jest wyzwaniem aranżacyjnym. Nie każdy zdoła zagospodarować ją na własną rękę tak, aby nie wprowadzić pewnego zamętu czy niespójności. Dlatego pamiętaj, że zarówno kolory, jak i meble, dodatki i materiały powinny idealnie współgrać z prostotą i wyjątkowością wnętrza. W tym przypadku, mniej znaczy więcej. Uważa się, że warto jest inwestować w lepszej jakości dodatki i meble, jednak w mniejszej ilości. Na koniec, pamiętaj że:

„aranżując loft, należy patrzeć przez pryzmat stref, które chcemy wyznaczyć (kuchnia, sypialnia, salon), jednocześnie traktując loft jako jeden ogromny pokój. Nie próbujmy dzielić przestrzeni ściankami działowymi czy szybami. Jeżeli pragniemy wydzielić strefy, zastosujmy rozwiązania odpowiednie do przestronnych wnętrz.”

                                                                                                                                                              Monika Szczęsny, projektantka wnętrz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.