Styl rustykalny w Twoim domu. Jak stworzyć tradycyjny klimat w nowoczesnym wydaniu?

Z czym kojarzy Ci się domek na wsi? Czy przed oczami masz sielski, przytulny i ciepły obraz pomieszczeń, w których na każdym rogu czujesz się błogo i bezpiecznie? Ja zdecydowanie kojarzę ten styl właśnie z takim widokiem. Co ciekawe, nie odbiega on znacznie od nieustannie panującego w mieszkaniach wielu z nas, stylu skandynawskiego. Nowoczesny styl rustykalny musi być przemyślany. Aby „zagrał” on w naszym mieszkaniu (które często jest nowoczesne), nie może składać się z przypadkowych i niedopasowanych elementów. W artykule chcę pokazać, jak stworzyć sielski klimat w mieszkaniu, tak aby nie zrujnować Twojego portfela i zachować spójność w pomieszczeniach.

styl rustykalny kwiaty

Styl rustykalny – kilka słów charakterystyki

Przez wielu określany jako wiejski, co nie do końca oddaje piękno klasycznego stylu rustykalnego. Zdecydowanie subtelniejszy od stylu country (nie każdy chce poczuć się jak kowboj z Teksasu), jednak łączący wiele wspólnych elementów. Sielski i przytulny to określenia, które idealnie do niego pasują. Zdecydowanie, wielbiący naturę. Silną cechą wyróżniającą są odpowiednie meble, kolorystyka ścian i dodatków oraz wykorzystywanie bardzo dużej ilości drewna.

Przytulne wnętrze w rozumieniu rustykalnym, bazuje na spokojnych, stonowanych odcieniach beżu, szarości, bieli, brązów. Istotą wnętrz są meble, które mają specyficzny, wiejski, ludowy charakter. W ofercie sklepów meblowych bez problemu znajdziesz te stylizowane i postarzane, jednak przygotuj się na spory wydatek, Nie jest to jedyna opcja. Osoby posiadające ograniczony budżet, na pewno zainteresują się tematem renowacji starych mebli (znalezionych u babci, na strychu czy pchlim targu). W artykule opiszę, jak odnowić stare meble, aby wpisywały się w styl rustykalny. A muszą być one przede wszystkim drewniane, niemalże „surowe” lub białe, bardzo często przecierane lub bejcowane. Istotnym elementem, nadającym pomieszczeniu „smaczku” są dekoracje. Mogą być one wykonywane własnoręcznie, kupowane w sklepach sieciowych czy na targach staroci. Pamiętaj jednak, aby były one inspirowane naturą- organicznymi materiałami, kolorami ziemi lub posiadały ciekawe, często ludowe wzory. Styl rustykalny wielbi tradycyjne rzemiosło, a szczególnie widać to właśnie w dodatkach: ceramice, akcesoriach do kuchni czy tkaninach.

Co psuje wiejski klimat w pomieszczeniu? Na pewno spora ilość plastiku- zarówno w formie dekoracji, dodatków, jak i mebli. Warto zrezygnować z przepychu (wszechobecnego złota, bogatych zdobień i wzorów) i sztuczności (chociażby plastikowych kwiatów).

styl rustykalny kuchnia

Wiejski klimat w kuchni i salonie

Okazuje się, że aranżacje w stylu rustykalnym najlepiej się uwidaczniają w pomieszczeniach takich jak kuchnia i salon. Zasada jest jedna. Zachowaj prostotę i bezpretensjonalność. Kluczem będą skromne, drewniane meble, które posiadają widoczne oznaki użytkowania lub są postarzane fabrycznie. Dodatkowo, klimat podkreśli drewniana, podłoga (zarówno jasna jak i ciemna). To właśnie w kuchni możesz „poszaleć” z dodatkami. Jeśli posiadasz szafki otwarte lub półki, będzie to idealne miejsce do ekspozycji wszelakiej ceramiki (jeśli zachowasz neutralną bazę, w postaci jasnej ściany, prostych mebli, możesz łączyć różne dekoracje i naczynia). Przytulne wnętrze stworzysz również za pomocą naturalnych tkanin. W kuchni wykorzystuj ściereczki i obrusy w neutralnych kolorach, które w składzie mają np. len, bawełnę. Obecnie w sklepach można również dostać zasłony z materiałów tego typu. Dodatkowo, pięknie prezentować się będą wszelakie koronki i nakrycia dziergane (możesz zrobić je własnoręcznie, kupić lub poprosić o pomoc babcię/mamę). Kuchnia to również świetne miejsce na wykorzystanie cegły lub kamienia na ścianie. Takie surowce możesz kłaść bezpośrednio pod szafkami lub pokryć nimi całą ścianę (np. po przeciwległej stronie szafek).

styl rustykalny dekoracje

styl rustykalny drewno

Rustykalny pokój dzienny

Tak jak w kuchni możesz wykorzystać ceramikę i naturalne tkaniny, tak w salonie zdecydowanie postaw na dekoracje i meble podkreślające tradycyjny styl rustykalny. Meble powinny być drewniane, świetnie wyglądają one z kanapą obitą np. filcem lub flauszem. W tym przypadku możesz postawić na jeden, mocy akcent kolorystyczny lub wybrać model wtapiający się w tło. Postaw na drewniany stolik kawowy, który możesz własnoręcznie odmalować (np. na biało). Przytulności pomieszczeniom nadadzą poduszki, dywan, zasłony, koniecznie z naturalnych materiałów (bawełna, wełna, len). Nowoczesne podkładki (na stół) zastąp koronkami, które możesz własnoręcznie wydziergać. W pomieszczeniach tego typu idealnie wyglądają wszelakie kosze wiklinowe (plecione), naczynia kamionkowe i ceramika ludowa. Takie przytulne wnętrze podkreśl również oświetleniem, które jest ciepłe, łagodne i przyjemne dla oka.

Znalezione obrazy dla zapytania rustykalny salon

źródło: dobrzemieszkaj.pl

Pamiętaj, że tworzenie klimatu rustykalnego w nowym mieszkaniu jest możliwe. Nie sugeruj się opiniami innych! Dzięki kilku zabiegom (np. pomalowaniu ścian na neutralną barwę, wstawieniu drewnianych mebli, kupieniu klasycznych dodatków), możesz poczuć sielską radość również u siebie. Zadbaj jednak o spójność, nie używaj zbyt dużej ilości barw i postaw na naturę. Zyskasz wtedy przestrzeń idealną do relaksu i odpoczynku z rodziną i bliskimi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak odnowić stare meble, koniecznie zajrzyj do artykułu http://vintage-designs.com/jak-odnowic-stare-meble-renowacja-krok-kroku/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.