Styl skandynawski – dlaczego jest tak bardzo popularny?

Okazuje się, że moda na skandynawskie wnętrza nie minęła mimo, że wiele osób się tego spodziewało. A architekturze wnętrz trendy zmieniają się co kilka sezonów. Jednak, co sprawia, że styl skandynawski dalej króluje w mieszkaniach i domach wielu z nas? Co jest wyróżnikiem tej tendencji? Czy kiedykolwiek będzie on zastąpiony przez inny trend, czy jest na tyle uniwersalny, że zostanie z nami na zawsze?

 

Jak powstał styl skandynawski?

Jak można się domyślać, początku opisywanego stylu zahaczają o Półwysep Skandynawski, czyli największy półwysep w Europie, leżący między czterema morzami: Norweskim, Bałtyckim, Północnym i Barentsa. Można powiedzieć, że owy styl architektoniczny był odpowiedzią na klimat panujący w tym rejonie Świata. Co przez to rozumiem? W głównej mierze chodzi tutaj o depresyjny nastrój spowodowany pogodą, krótkie lata, wzmożony chłód przez większą część roku, śnieg, długie wieczory zimą. Trzeba przyznać- tamtejsze warunki nie wpływają pozytywnie na ludzi tam żyjących (a już na pewno, na przyjezdnych!).

Nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnego momentu historii, w którym „powstał” styl skandynawski. Można uznać, iż jest on odpowiedzią na zaistniałe warunki i kształtował się przez wiele lat. Jednak, jednym z głównych propagatorów tendencji jest Carl Larsson. Ten szwedzki malarz i architekt wnętrz, żyjący w latach 1853-1919, za pomocą obrazów, które sam malował, dokumentował wystrój swoich wnętrz, które były niezwykle odmienne od popularnych w tamtym czasie. Ciemne i ponure mieszkania i domy, były wtedy codziennością. Dlatego, wraz z żoną postanowili zrobić w swoim mieszkaniu zupełną odwrotność. Za jej namową przearanżowali swoje cztery kąty tak, aby dominowały w nim jasne barwy, w szczególności biel. Małżeństwo chciało przez to wprowadzić do swojego mieszkania dużo światła. Jak się jednak okazało, biel nie wystarczyła i okazała się dosyć „chłodna”, dlatego Karin (żona malarza), postanowiła dodać do wnętrza nieco natury (głównie w postaci drewna i roślin).

W ówczesnych czasach, materiały naturalne były szeroko dostępne i stosunkowo tanie. Dlatego, coraz częściej w domach „zwykłych” ludzi, na podłodze pojawiał się właśnie ten surowiec. Drewniane podłogi zaczęły być hitem, a ludzie stawiali na jak najbardziej naturalny wygląd, nie malując desek ani nie lakierując ich. Niektórzy poddawali je jednie zabiegowi olejowania, a dopiero później wprowadzano białą farbę. Oprócz drewna, w skandynawskich mieszkaniach zaczęły pojawiać się takie materiały jak wełna, len czy bawełna. Dodatkowo, coraz chętniej sięgano po kamień, skórę czy przeźroczyste szkło.

Oprócz bieli, w Skandynawii chętnie używano pastelowych kolorów. Jednak to biały pojawiał się w mieszkaniach najczęściej. Jego właściwości powiększające pomieszczenia i rozświetlające je, skradły serca milionów. Tak właśnie „zrodził się” styl skandynawski.

styl skandynawski salon

Ponadczasowość

Przechodząc do odpowiedzenia na pytanie „dlaczego styl skandynawski jest tak popularny?”, zacznę od zagadnienia ponadczasowości. Urządzenie całego mieszkania czy domu, zdecydowanie nie jest zadaniem łatwym. Bardzo często, jeśli nie korzystamy z pomocy architekta wnętrz, mamy duży mętlik w głowie i nie wiemy jaki styl wybrać i jak do niego dobrać meble i dodatki. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, ze meble, które pięknie wyglądają w katalogu, nie zawsze będą się korzystnie prezentować w 40 metrowej kawalerce. Skandynawskie wnętrza są ponadczasowe i nie stwarzają problemów. Estetyka skandynawska sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, zaczynając od salonu, poprzez kuchnię, aż po łazienkę. Jasność kolorów, duża ilość światła w pomieszczeniu, proste meble i przejrzyste wzory sprawiają, że owa technika urządzania wnętrz staje się prosta i nieskomplikowana. Dodatkowo, jest na tyle uniwersalna, że trafi w gusta większość osób.

Możliwość łączenia stylów

Styl skandynawski można łączyć z innymi, nie powodując większych tym samym większych zakłóceń aranżacyjnych. Przez to, że mieszkania urządzone w tej konwencji są jasne, daje to duży potencjał. Jeśli posiadasz stonowaną paletę barw, możesz poszaleć z dodatkami. Poduszki, koce, pledy, zasłony, świeczniki i inne, mogą podkreślać Twój indywidualny charakter. Skandynawskie wnętrza dają duże pole do popisu, w przeciwieństwie do innych tendencji. Przykładowo, właściciele klasycznych czy prowansalskich mieszkań zobowiązani są do zakupu mebli i dodatków o odpowiednim charakterze (aby nie uzyskać efektu przytłoczenia).

skandynawskie wnętrza

Ekologia

W krajach skandynawskich, ekologia to temat, z którym mieszkańcy tamtych terenów zapoznają się już od wczesnego dzieciństwa. Zdecydowanie, jest to zagadnienie bardzo ważne. Obecnie staje się ono również istotne dla reszty Europy. Oszczędność i alternatywne źródła energii, segregacja śmieci, to zagadnienia, z którymi spotykamy się coraz częściej. Dla mnie, skandynawskie wnętrza są spójne również z tą ideologią. „Czystość” wnętrz i wykorzystywanie naturalnych elementów sprawiają, że nasz dom staje się częścią ekosystemu, a nie jego odrębną strukturą. Dodatkowo, nietoksyczne materiały w domu to gwarancja lepszego samopoczucia i w efekcie, również zdrowia. Drewniane podłogi (w przeciwieństwie np. do syntetycznego dywanu) nie magazynują kurzu, co więcej regulują poziom wilgoci w powietrzu, przez co jest ono mniej zanieczyszczone.

Przede wszystkim porządek

Skandynawskie wnętrza są łatwe w utrzymaniu czystości i porządku. Dzięki temu, że styl ten propaguje minimalizm, nie musimy martwić się o zakamarki pełne kurzu czy niepotrzebne elementy, gromadzące brud. Dla wielu osób to właśnie wygoda jest najważniejszym elementem w aranżacji wnętrz. W swoich czterech kątach chcemy czuć się dobrze, a osoby lubiące porządek, ład i spokój powinny zdecydowanie wybrać styl skandynawski.

 

Jakie drzwi pasują do stylu skandynawskiego? Sprawdź ten artykuł http://www.meblewiwo.com/jakie-drzwi-wewnetrzne-wybrac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.